İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalı ?

kitaplik2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İngilizce ögrenmek istiyorum ancak nereden başlayacağımı bilmiyorum diyenler için sitemizde (ingilizcederskitabi.com) bir yol haritası hazırladık.

İngilizce çalışmaya nereden başlamalıyım ? Yeni başlayanlar için öncelikli konular hangileridir ?

Bu sorular belkide İngilizce başlangıç seviyesinde olanların ya da İngilizce başlangıç dersleri alanların en çok sorduğu sorudur. İngilizce başlangıç kitapları seçiminde de bu soru öğrenmek isteyenlerin zihnini kurcalar. Sıfırdan İngilizce öğrenmek istiyorum. Nereden başlamalıyım ?  İngilizcederskitabi.com’da (yani sitemizde) beginner(başlangıç seviyesinden başlayarak) İngilizce öğrenmek isteyenlerin ihtiyaç duyduğu bir yol haritası hazırladık. Şimdi bu yol haritasına göz atalım. Çok geniş anlamda kendinizi ve basit gerçekleri anlatımda kullanabileceğiniz ” To be” fiilini öğrenerek başlamak sanırız en iyi yöntem. Peki “To Be (Olmak) fiili nedir ? Ve bu formu nasıl kullanabiliriz,  isterseniz şimdi örneklerle anlamaya çalışalım.

I ( Ben) am
You ( Sen) are 
He ( O-Erkek için) is 
She( O-Bayan için=  is
it (O-Cansız ve Hayvanlar için )  is 
We (Biz)  are 
You ( Siz)  are 
They( Onlar)  are 

Yukarıda kırmızı ile işaretlenmiş olanlar “To Be” fiilleridir. Daha iyi anlayabilmek için bunların Türkçe’mizde tam karşılıklarını öğrenelim.

I am a student ( Ben öğrenciyim)
You are a student ( Sen öğrencisin)
He is a student ( O öğrencidir)
She is a student ( O öğrencidir)
it is my car ( O benim arabamdır) “arabamdır” diye günlük dilde kullanmıyoruz ama burada karşılığını göstermek açısından bu şekilde kullandık.
We are students ( Biz öğrenciyiz)
You are students ( Siz öğrencisiniz )
They are students ( Onlar öğrenciler )

 

Ancak Türkçe’mizdeki bu anlamların cümlenin gelişine göre değişebileceğini unatmayalım

I am tired ( Ben yorgunum)
You are tired ( Sen yorgunsun)
He is tired ( O yorgundur)
She is tired ( O yorgundur)
it is tired ( O yorgundur)
We are tired ( Biz yorgunuz)
You are tired ( Siz yorgunsunuz )
They are tired ( Onlar yorgunlar )

I am not tired (Yorgun değilim)
You are not tired (Yorgun değilsin)
He is not tired ( Yorgun değil)
She is not tired ( Yorgun değil)
It is not tired ( Yorgun (hayvanlar için) değil)
We are not tired ( Yorgun değiliz)
They are not tired ( Yorgun değiller)

Am I tired ? (Yorgun muyum ?)
Are you tired ? (Yorgun musun ?)
Is He/She/It tired ( Yorgun mu ?)
Are we tired ? (Yorgun muyuz ?)
Are they tired ? (Yorgunlar mı ?)

Aren’t I tired ? (Yorgun değil miyim ?)                                                                                                               Aren’t you tired ? (Yorgun değil misin ?)                                                                                                           Isn’t He/She/It tired ( O yorgun değil mi ?                                                                                                       Aren’t  we tired ? (Yorgun değil miyiz ?)                                                                                                           Aren’t  they tired ? (Yorgun değiller mi ?)

Bunların çekimlerini mutlaka sık sık tekrarlayın. To be fiilini anlamadan İngilizce’yi anlamanız mümkün değil. Çok kolay bir konu ve çok geniş bir kullanımı var İngilizce’de.
Bu konuyu iyi anlayabilmek için Türkçe çekimleri tekrarlayın.

Örnek:

Bir kelime alıp bunların çekimlerini yapın. Mesala Happy.

Mutluyum ( I am happy)
Mutlu değilim (I am not happy)
Mutlu muyum ? Am I happy ?
Mutlu değil miyim ? (Aren’t I happy)

kelimeleri değiştirerek bütün öznelere göre çekimlerini yapın.

Örnek

Aren’t you tired ? Yukarıda bu cümleyi kullanmıştık. Siz retired kelimesini kullanarak yeni bir cümle kurun.

Aren’t you retired ? (Emekli değil misiniz ?)

Are you retired?
Emekli misiniz ?

I am not retired
Emekli değilim

I am retired
Emekliyim

Am I right ?
Haklı mıyım ?

To be (am-is-are) konusunu artık biliyoruz. Peki bu konuda kendimize ne kadar güveniyoruz ve bu konuda ne kadar yeterliyiz. Bunu öğrenmenin en güzel yolu test çözmek. To be (am, is, are) testleri için aşağıdaki linke tıklayarak, öğrendiklerimizi test edelim.

Am, is, are Testleri

Bunları sık sık tekrar ederken, sırasıyla aşağıdaki konulara çalışın.                                                     (Konulara çalışmak için üzerine tıklayabilirsiniz)

Articles konusunu öğrenin

Articles olmadan İngilizce düşünülemez, konuya çalıştıktan sonra Articles testlerini  çözerek bu konudaki yeterliliğimizi öğrenelim.

Articles Testleri

Subject (Özne) cümlenin en temel bileşenlerinden biridir. Özellikle yeni başlayanlar için kritik öneme sahiptir. Özne’nin cümlede nasıl bir rol oynadığını öğrenmeden düzgün cümleler kurmak mümkün değildir.

Subject konusunu öğrenin

Object konusunu öğrenin

Nouns konusunu öğrenin

Pronouns‘ ları öğrenin ( Pronouns test çözmek için buraya tıklayın)

Pronouns konusu çok geniş bir şekilde linkde bulabilirsiniz. Burada sadece                                 pronounsların neden çok önemli olduğuna kısaca bakacağız.

Biz aç değiliz demek istiyoruz

We aren’t hungry. We’nin biz olduğunu bilmezsek bunu söyleyemeyiz.

Ondan nefret etmiyorum demek istiyoruz (bir erkek için)

I don’t hate him. “Him”in anlamını  bilmezsek bunu söyleyemeyiz.

Bana bak demek istiyoruz.

Look at me. “Me” nin anlamını bilmezsek bunu söyleyemeyiz

Şu araba benimki demek istiyoruz

That car is mine. “Mine” anlamını bilmezsek bunu söyleyemeyiz. Mutlaka bütün                       pronounsları (zamirleri) öğrenin.

Adjectives konusunu öğrenin

Berk iyi yüzer demek istiyoruz ama iki tane iyi var “Good” ve “Well” İşte burada doğru olanı seçebilmemiz ve doğru Ingilizce konuşabilmemiz için Adjective’in işlevini mutlaka öğrenin. Berk iyi yüzer derken Good’u kullanamayız.

Prepositions konusu öğrenin

Saat 9:00 da demek istiyoruz ama Ingilizce’de “Da” anlamına gelen üç kelime var. “In”, “On”, “At” . Hangisini Kullanmamız gerekiyor ?

8 Nisan’da demek istiyoruz ama Ingilizce’de “Da” anlamına gelen üç kelime var. “In”, “On”, “At” . Hangisini Kullanmamız gerekiyor ?

Küçük kız annesinin arkasında durdu demek istiyoruz. “Back” mi yoksa “Behind” mı         The little girl stood ……… her mother

Adverbs konusunu öğrenin

Adverb (Zarf) ın cümle içindeki kullanımı çok önemli.

Berk iyi yüzer demek istiyoruz ama iki tane iyi var “Good” ve “Well” İşte burada doğru olanı seçebilmemiz ve doğru Ingilizce konuşabilmemiz için Adverb’ün işlevini mutlaka öğrenin.

Berk swims well

Simple Present Tense‘i öğrenin

Present Continuous Tense‘i öğrenin

Simple Past Tense‘i öğrenin

Past Continuous Tense‘i öğrenin

Simple Future Tense‘i öğrenin

Present Perfect Tense‘ i öğrenin

Past Perfect Tense‘ i öğrenin

Modals Kip Yardımcılarından Can‘i öğrenin

Modals Kip Yardımcılarını öğrenmek oldukça
kolaydır ve konuşmanızda daha çok hareket
alanı sağlar.

İlk başta çalışacaklarınız ve kolayca öğrenecekleriniz

Can
May
Must
Should
Could

Bu yol haritasına devam ederseniz, hemen hemen her konuda kendinizi ifade ediyor olursunuz.

Çok önemli, belki de en önemli konulardan birisi de İngilizce cümle kurarken kelimelere ihtiyaç duyuyor olmamız. “Açım/karnım aç” demek istiyoruz.

I am hungry dememiz gerekiyor. Bu cümleyi to be ile nasıl kuracağımızı biliyoruz diyelim. Ancak ” Hungry” kelimesini bilmiyorsak “Açım” dememiz mümkün mü ? Hayır. Kelime hazinemizi artırmamız gerekiyor ki konuşabilelim. O yüzden her gün mutluka ÜÇ KELİME öğrenelim. Bunu yaparsak yılda 1000 kelimeyi İngilizce kelime hazinemize eklemiş olacağız. İngilizce Türkçe kelime dağarcığımız kadardır İngilizcemiz unutmayalım. Kelime çevirilerini bir hobby olarak kabul etmek en kolay yol. Kelime öğrenerek nasıl yanlış yapmaktan kurtulabileceğimizi sanırız aşağıdaki örnek açıklıyor.

Complement: tamamlamak
Compliment: övmek, iltifat etmek

The tie complements his suit
Kravat takım elbisesini tamamlıyor

He complimented her dress.
Elbisesi hakkında güzel şeyler söyledi.

İngilizce kelime ezberlemede değişik yöntemler kullanılabilir. Kullandığımız akıllı telefonlara kolaylıkla bir sözlük indirebiliriz. Kelime oyunu (İngilizce) bir başka eğlenceli yöntem olabilir. Günümüzde pek çok imkan mevcut. Sadece biraz çalışmamız gerekiyor. Sıfırdan İngilizce öğrenmek mümkün. Konunun başında verdiğimiz yol haritasını takip ederek bir İngilizce çalışma programı oluşturun kendinize. Unutmayın kolay İngilizce öğrenme diye bir şey yok. İngilizce öğrenme seti ya da İngilizce öğrenme teknikleri belirli bir noktaya kadar size yardımcı olabilir ama anlatılan konular bellidir. Örneğin Simple Present Tense’i öğrenmek istiyorsanız tek yapmanız gereken onun kurallarını öğrenmek yani çalışmaktır. İngilizce Öğrenmeye Nereden Başlamalı ? Yukarıda verdiğimiz yol haritasına devam edin ve her gün mutlaka üç kelime öğrenin.

İngilizce Ders Kitabımızda (yani sitemizde) konuları öğrenirken yapmamız gereken bir başka şey de İngilize olarak dinlemek. Bunun için sesli hikayeyi (İngilizce-Türkçe) dinleyebilirsiniz.

Hedef Belirleme

Öncelikle İngilizce’yi ne seviyede öğrenmek istediğiniz önemli. Çok karşılaşılan sorulardan birisi de İngilizce’yi ne kadar zamanda öğrenebilirim. Eğer amaç sadece genel şekilde kendini ifade etmek ise, yukarıda verdiğimiz konulara çalışarak bunu üç ayda yapmak mümkün (temel kelime bilgisi de şart) ancak ileri seviyeye gelmek istiyorsanız en az iki sene gerekiyor. Bizim tavsiyemiz seviye gözetmeksizin İngilizce’yi hobby edinerek çalışmak. Böyle yaparak hem keyifle çalışırız hem de stresten kurtuluruz. Bu şekilde yaparsanız zaten zamanla ilerlediğinizi farkedeceksiniz. Hedefleriniz için tek yapmanız gereken günde en az 10 dakika çalışmak. Asla yanlış yapmaktan korkmayın. Yaptığınız her yanlış size yeni bir şey öğretir.

Soru Sormanın Gücü

Bir dile ne kadar hakim olduğunuz, sorduğunuz soruyla ölçülebilir. Soru sorabilmek
ilerlediğinizin en somut göstergesidir. When do you usually wake up? ( Genellikle kaçta
kalkarsın ?) sorusunu soramıyor isek I usually wake up at 7 şeklinde cevap vermemiz de
oldukça zordur. Başlangıçta önemli olan basit soruları sorabilmemizdir. Değişik konularda
soru sorarken o konuya ait kelimeleri öğrenerek, kelime bilgimizi de geliştiririz.
Öğrenciler İngilizce eğitim sürecinde hızla ilerlemek ister, çoğu şeyi zaten bildiğini
düşünür. Aslında bu düşünce yanlıştır. Kompleks sorular yerine önce basit sorulardan
başlanmalıdır. Soru sorabilmenin temel yollarından biriside soru kelimelerine hakim
olmaktan geçmektedir. Aşağıdaki konuya çalışın !

İngilizce Soru Kelimeleri

Dinlemenin Gücü

Yeni bir kelimeyle karşılaşmamızı yeni bir kişiyle tanışmaya benzetebiliriz. O kişiyle ne kadar sık karşılaşırsak, o kişiyi hatırlamamız (tanımamız) o  kadar kolaydır. İngilizce öğrenmeye yeni başladınız ve öğrenmeniz gereken binlerce kelime var ! Yapılacak en iyi iş sanırız öğrenmek istediğiniz kelimelerle mümkün olduğu kadar çok karşılaşmanız. Bunu yapmanın en iyi yollarından birisi de sık sık o kelimeleri duymak. Aşağıdaki hikayenin Türkçe çevirisini de hazırladık. Sık sık dinlemenizin çok faydalı olacağını düşünüyoruz

Ingilizce Türkçe Hikaye Için Tıklayınız

İngilizce Türkçe Hikaye 2 için Tıklayınız

İngilizce Hikayeler ve Türkçeleri

Bir diğer konu öğrendiklerimiz konuların testlerini çözmek. Aşağıdaki linkteki testi her gün güncelliyoruz. Her gün yeni bir test.

Geleceğe yatırım yapın !

Düzensiz fiilleri öğrenin ! Bu hem yeni fiiller öğrenmenizi hem de İngilizce’de ilerlerken çok sık kullanacağınız bu fiillerin çekimlerini öğrenmenizi sağlayarak işinizi kolaylaştırır. Irregular (düzensiz) fiilleri öğrenmeden ileri seviyeye geçemezsiniz !

Infinitive (Mastar)
V1
Simple Past
V2
Past Participle
V3
 
awake:uyandırmakawokeawoken
arise: ortaya çıkmak arosearisen
be: olmakwas- werebeen
bear: dayanmakboreborn
beat: dövmek, vurmak beatbeaten
become: olmak becamebecome
begin: başlamakbegan begun
bend: eğmek, eğilmekbentbent
bet: bahse girmekbetbet
bid: teklif vermekbidbid
bind: bağlamak, ciltlemek bound bound
bite : ısırmak, sokmak bitbitten
bleed: kanamakbledbled
blow: üflemek, esmek blewblown
break: kırmak, ara vermek brokebroken
bring: getirmekbrought brought
broadcast: yayın yapmakbroadcastbroadcast
build: inşa etmek builtbuilt
burn: yakmak, yanmakburned/ burntburned/ burnt
burst: patlamakburstburst
buy: satın almakboughtbought
cast: fırlatmak, atmakcastcast
catch: yakalamak caughtcaught
choose: seçmek chosechosen
come: gelmek camecome
cost: tutmak costcost
creep: sokulmakcreptcrept
cut: kesmekcutcut
daydream:hayal kurmakdaydreamed/daydreamtdaydreamed/daydreamt
deal : ilgilenmekdealtdealt
dig: kazmakdugdug
do: yapmakdiddone
draw: çizmek drewdrawn
dream: rüya görmekdreamed/ dreamtdreamed/ dreamt
drive: sürmek drovedriven
drink: içmek drankdrunk
eat: yemekate eaten
fall: düşmekfell fallen
feed : beslemekfedfed
feel: hissetmekfeltfelt
fight: savaşmakfoughtfought
fling : fırlatmak flungflung
find: bulmakfoundfound
fly: uçmak flewflown
forget: unutmak forgotforgotten
forgive: affetmekforgave forgiven
freeze: donmak frozefrozen
get: almakgotgot ( gotten)
give : vermekgavegiven
go: gitmek wentgone
grow: büyümek grewgrown
handwrite : el ile yazmakhandwrotehandwritten
hang: asmak hunghung
have: sahip olmak hadhad
hear: duymak heardheard
hide : saklamak hidhidden
hit: vurmakhithit
hold: tutmakheldheld
hurt: acıtmak-hurthurt
inlay: kakmak inlaidinlaid
input: bilgisayara girmek (bilgi) input/inputtedinput/inputted
keep: tutmak keptkept
kneel: diz çökmek knelt/kneeledknelt/kneeled
knit: örmekknitted/knit knitted/knit
know: bilmek, tanımakknew known
lay: yatmaklaidlaid
lead: öncülük etmekleaned/leant leaned/leant
lean: eğilmek lain lain
learn: öğrenmeklearned/learntlearned/learnt
leave: ayrılmakleftleft
lend: borç vermek lent lent
let: izin vermekletlet
lie: yalan söylemek laylain
lose: kaybetmek lost lost
make: yapmakmademade
mean: kastetmek meantmeant
meet: karşılaşmak metmet
misunderstand: yanlış anlamak misunderstood misunderstood
misspell : imla hatası yapmakmisspelled/misspelt misspelled/misspelt
pay : ödemekpaidpaid
put: koymakputput
read: okumakreadread
ride : sürmekroderidden
ring : çalmak rangrung
rise : yükselmek roserisen
run : koşmak ranrun
say: söylemeksaid said
see: görmek sawseen
sell : satmaksoldsold
send: göndermeksentsent
show: sahnelemekshowed showed/ shown
shut: kapamakshutshut
sing : söylemek sangsung
sit: oturmaksatsat
sleep: uyumak sleptslept
speak: konuşmak spokespoken
spend: harcamakspentspent
stand: ayakta durmak stood stood
swim: yüzmek swamswum
take : almak tooktaken
teach: öğretmektaughttaught
tear : yırtmaktoretorn
tell: söylemektoldtold
think: düşünmekthoughtthought
throw: fırlatmak threwthrown
understand: anlamak understoodunderstood
wake: uyanmak wokewoken
wear: giymek woreworn
win: kazanmakwonwon
write: yazmak wrotewritten

İngilizce Test Çöz

Kelimelerin Zıt Anlamları Öğrenin !

Kelimelerin zıt anlamlarını öğrenmek işinizi hem daha eğlenceli kılacak hem de kelime hazinenizin gelişmesine katkıda bulunacaktır.

Easy(kolay) Difficult(zor)
White(beyaz) Black(siyah)
Take(almak) Give(vermek)
Child(çocuk) Adult(yetişkin)
Modern(yeni) Ancient(eski)
Ask(sormak) Answer(cevap vermek)
Good(iyi) Bad(kötü)
Before(önce) After(sonra)
Best(en iyi) Worst(en kötü)
Alive(canlı) Dead(Ölü)

ask (sormak) answer (cevap vermek)
attic (çatı katı) cellar (bodrum)
awful(berbat) delicious(nefis)
back(arka) front (ön)
before(önce) after(sonra)
below(aşağı) above (yukarı)
cheap(ucuz) expensive(pahalı)
relavent(uygun) irrelavent(ilgisiz)

Test Çözmenin Gücü

Test etmediğiniz bir şeyin gücü hakkında asla bir fikir sahibi olamazsınız. İngilizce öğreniminde ilerlemiş bir çok öğrenci kendini çok daha üst seviyelerde görür. Ancak iş detaylara indiğinde gerçeklerle karşılaşır. İngilizce seviyemizi ve gerçekten ilerleyip ilerlemediğimizi en iyi test çözerek görebiliriz. Buraya tıklayarak seviyenizi test edebilirsiniz.

İngilizce öğrenmeye nereden başlamalı sorusuna genel anlamıyla cevap vermeye çalıştık. Aşağıdaki linkten yapılması gerekenleri de okuyabilirsiniz.

Ingilizce Öğrenmeye Özel Ders Alarak Başlamak

Çoğumuz her hangi bir işi yaparken, bu işi yapmak için motivasyona ihtiyaç duyarız. İngilizce eğitiminde de motivasyon son derece önemlidir. Bazı kişiler, daha çok çalışmak ve başarıyı elde etmek için özel bir motivasyon duygusuna sahiptir. Bazı kişiler ise dışardan gelecek motivasyona ihtiyaç duyarlar.

Bütün bu konularla kendi kendine baş etmeye çalışmak size zor geliyorsa, özel ders alarak da İngilizce öğrenebilirsiniz. İngilizce özel ders almak size hem zaman hem hız kazandırır. Özel ders alarak öğrenmek istiyorum diyorsanız, aşağıdaki linke tıklayarak konu hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Ankara İngilizce Özel Ders

Ingilizce Öğrenirken Yapılması Gerekenler

DETAYLI SİMPLE PRESENT ANLATIMI

INGİLİZCE KONU ANLATIMI

İNGİLİZCE TEST TÜM KONULAR

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.